Ako robíme záhradu srdca a sadíme v nej mandaly

Tento rok sme sa rozhodli na našu záhradku vysadiť mandaly. Dali sme do toho poznatky, ktoré sme si načítali, naše skúsenosti, lásku, pokoru a vieru, že Matka Zem nám za to s vďakou nadelí krásnu a zdravú úrodu. Bylinky sme skombinovali s rastlinkami, kvietkami a liečivé účinky sme znásobili liečivými kameňmi. Vytvorili sme si takú eko&spirit záhradu – záhradu vášho srdca.

Nebeské tvary sme priniesli k nám na záhradku

Viete čo je mandala? Mandala je harmonické spojenie kruhu a štvorca, kde kruh je symbolom neba, vonkajších síl a nekonečna, pričom štvorec predstavuje vnútorné sily, to, čo je spojené s človekom a zemou. Mandaly sa zvyčajne kreslia alebo maľujú. Potom sa nabíjajú liečivou silou, ktorá v spojení s ich nebeskou geometriou dokáže človeka liečiť. Pozrite sa, aké mandaly robíme my.

My sme sa tento rok rozhodli, že si mandaly vysadíme u nás na záhradke. Nemáme ich veľa – bol to pokus a zážitok :-). Sadili sme do tvaru mandál – kruhu, špirály a tie sme orámovali štvorcom. Veríme, že rastliny vysadené do nebeského geometrického tvaru dokážu z vesmíru nasávať oveľa viac liečivej sily ako rastliny vysadené do „obyčajných“ riadkov.

Do tvaru mandál vysádzame nielen semiačka, ale pokojne tak môžete sadiť aj plantu rajčín, či papriky a pod.

Vytvorili sme eko&spirit záhradu – záhradu srdca, záhradu duše. Spájame v nej koncept ekozáhradničenia, duchovných zákonov s úctou voči Matke Zemi a vesmíru. Pracujeme tu s prírodnou a trvale udržateľnou záhradou, nebeskými geometrickými tvarmi, liečivými bylinami a liečivými vzácnymi kameňmi.

Ja sa problematikou liečivých kameňov zaoberám aj detailnejšie. Viac si môžete prečítať tu.

Zásady pre eko&spirit záhradu

Povedali sme si, že v duchu princípu rešpektovania permakultúry a eko&spirit záhrady, budeme dodržiavať tieto základné pravidlá:

  1. Pri výsadbe sme kombinovali bylinky a zeleninu podľa pravidiel permakultúry, tak, aby sa rastliny vzájomne podporili v raste, ale aj ochránili jedna druhú pred škodcami. Čo s čím sadiť si môžete prečítať napríklad tu.
  2. Začali sme so stredom mandaly. Tam sme dali vždy nejakú voňavú bylinku, ktorá ochráni od škodcov (ideálne rozmarín, bazalka, levanduľa) Bazalka je ideálna ku všetkému, najviac však k rajčinám – s nimi aj úžasne chutí 🙂
  3. Potom sme začali s výsevom do kruhu alebo špirály.
  4. Následne sme okolo kruhu vysadili ďalšie rastlinky do štvorca.
  5. Keď už boli rastlinky na svete sme ich začali mulčovať.
  6. Ešte sme si vymysleli jednu vec – okolo našej lipky sme zasadili ťahavú fazuľku. Tá sa môže plaziť po jej opore a fazuľa jej bude dodávať dusík. To je výhoda všetkých strukovín.

Na týchto obrázkoch vidíte dve ukážky mandál. Naľavo je fotka toho, ako vyzerá záhon a napravo som nakreslila, ako sme zasadili semiačka, resp. ako sme robili obrazce.

Na prvých dvoch fotkách je v strede vysadený rozmarín (fialová farba čiary), okolo neho ide do špirály cibuľka. Okolo cibuľky je kruh z cvikly a rohy štvorca sme spravili z hrášku.

Na týchto fotkách je špirála z hrášku. Hrášok vyrástol veľmi rýchlo a preto je väčší ako cvikla, ktorá okolo neho tvorí kruh :-). Ale bol to len pokus, tak na budúce budeme múdrejší a vymyslíme tú kombináciu inak.

Potom sme si ešte vysadili ďalšiu mandalu – z planty rajčín a papriky sme spravili kruh a okolo neho bol vysadený štvorec zo špenátu. Samozrejme, že špenát bolo treba zasadiť skôr (marec), planty sme zasadili začiatkom mája. Foto pridám neskôr.

Mulčujeme pre radosť a efektivitu

Keď všetky rastlinky  vyrástli na cca 5 – 10 cm výšku zamulčovali sme ich trávou. Robili sme to postupne. Pretože našu záhradu robíme pre radosť a vôbec sa nám na nej nechce drieť s motykou.

Keď ju zamulčujeme pokosenou trávou – aspoň zlikvidujeme trávu, udržiava to vlahu rastliniek, držia sa v tom chrobáčikovia, ktoré požierajú škodcov rastlín a navyše to tlmí rast burín.

Mulčovať môžete aj senom alebo slamou. My však využívame pokosenú trávu, aspoň ju užitočne zlikvidujeme.

Bylinky a kvietky pre radosť a včely

Keďže všetko so všetkým súvisí, rozhodli sme sa, že bylinky a kvietky budú súčasťou našej záhrady. Preto sme okolo záhradky vysadili aj ligurček, koriander či rukolu. A pomedzi zeleninku a bylinky schádza aj silne medonostná facélia s fialovými kvietkami. Používa sa ako zelené hnojivo, no my sme si ju vysadili pre radosť a preto, aby k nám prilákala včielky a potešila naše oči, keď budeme v záhradke.

Pomôžte si aj kameňmi

My sme našu eko&spirit ešte troche vylepšili. Teda do celého konceptu sme zahrnuli aj duchovnú ochranu nášho pozemku vďaka liečivým kameňom. Spravili sme to tak, že do každého rohu pozemku sme zakopali jeden kryštál.

Kryštály môžete pre väčšiu energiu aj zakopať do rohov vášho záhonu, alebo k dôležitým stromom. A ak chcete, aby váš záhon bol naozaj čarovný, zakopte do jeho stredu ruženín. Je to kameň lásky – lebo láska má všeobecne liečivú energiu.

Tieto kamene tam samozrejme zakopete iba raz a už ich nasledujúce roky nevyberáte. Nemusíte ich nijako čistiť ani nabíjať, lebo Matka Zem spraví všetko za vás. Ak by ste sa chceli o využívaní liečivých kameňov na sebaliečenie, liečenie tela aj duše, meditáciu či ochranu domácnosti, vzťahov a pod. dozvedieť viac – prečítajte si môj ebook Čaro kameňov.

Objavte svoju záhradu v meditácii

Ak tápate v predstavách, ako by mala vaša záhradka vyzerať, nechajte prehovoriť svoju dušu. Ona vám povie čo cíti a potrebuje. V meditácii vám môže ukázať obraz vašej záhrady eko&spirit. Ak neviete ako meditovať a komunikovať s vlastnou dušou, dočítate sa o tom v mojom eBooku Meditácia – cesta k sebe. Je to praktický a inšpiratívny sprievodca meditovaním.

Obávate sa, že neviete aké rastlinky a bylinky či kamene spolu kombinovať? Zabudnite na strachy! Riaďte sa svojou intuíciou a svojím srdcom. Čo vám k čomu podvedome sadne, tak to vysaďte. O tom predsa záhrada srdca je!

Tak milí priatelia, bežte von, spravte si záhradku v súlade s potrebami vašej duše, vášho tela a Matky Zeme. Jej plody budú zázračné, uvidíte :-). A nezabudnite – tvorte ju s láskou, hravosťou, radosťou. Ak sa dá, tvorte ju s deťmi ako rodinný projekt, aby sa aj ony učili a nasávali jej liečivú energiu :-).

Cez vlastné príbehy pomáham ľuďom objavovať cestu k vlastnej duši, aby mohli pochopiť jej poslanie a cieľ a vďaka tomu premeniť svoj život z pustatiny na slnečnú krajinu - na svoj ŽIVOT SNOV! Milujem prácu s liečivými kameňmi a tak som pre vás napísala eBook Čaro kameňov>>, ktorý vás naučí ako s nimi pracovať, liečiť sa, ochraňovať a meditovať. Po svojich skúsenostiach s vyhorením som napísala eBook Žiť šťastne sa dá naučiť>>, aby ste sa aj vy vedeli zo stavu smútku a odpojenia od vlastnej duše dostať. Svoje skúsenosti som spísala aj v tlačenej knihe Meditácia – cesta k sebe>>, ktorá rozpráva moju cestu k vlastnej duši a obsahuje viac ako 50 farebných obrázkov – mojich kresieb vízií, ktoré som v meditáciách zažívala. Keďže meditácia bolo pre mňa dôležitým nástrojom, vďaka ktorému som sa spájala s vlastnou dušou, pripravila som aj pre vás inšpiratívnu a praktickú príručku na meditovanie Meditácia - manuál začiatočníka>>. Naučí vás, ako si vytvoriť vhodný priestor na meditovanie, ako si pomôcť hudbou, kameňmi a vôňou, ako si vyčistiť myseľ a uzemniť sa, ako vizualizovať a mnoho ďalších vecí. Celý môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentáru. . Zásady spracovania osobných údajov