Tento nádherný a požehnaný čas zberu úrody a vaše dopyty ma primäli k ďalšiemu článku. Aj nám bola dopriata hojná úroda levandule, šalvie, rozmarínu a iných byliniek. Veď sa len pozrite na tú krásu :-). Verím, že k tomu prispeli aj liečivé kryštály zakopané v našej špirále aj na pozemku.
A tak sme celé leto zbierali dary Matky Zeme, ktoré sa nám urodili a snažila som sa ich čo najlepšie zužitkovať. Po „žatve“ vždy s deťmi ďakujeme Zemi za jej dary a pálime pri tom suché vetvičky levandule. Príroda rozumie ohňu a dymu lepšie ako slovám. Je to pre ňu akt očisty, staré odchádza preč a je priestor na nové a čisté. Tak mi napadlo z nej spraviť tento rok vydymovacie tyčinky. Ešte ste o nich nepočuli? Sú skvelé na očistu domu, pozemku, ale aj seba samého.
Najskôr sme robili na vydymovanie zmes viacerých bylín, ale nakoniec sme zostali pri tých najvoňavších 🙂 – základ tvorí viac poschodí levandule, potom pridávam dookola levanduľového základu vetvičky rozmarínu, nádhernú voňavú šalviu a tymián. Do niektorých aj mätu a medovku. Zviaže sa to prírodným špagátom a nechá schnúť ideálne zopár týždňov. Niektoré sme ozdobovali aj ružičkami.
Väčšia vydymovacia tyčinka je tvorená asi z 80 kvetov levandule, 4 väčších vetvičiek rozmarínu, 4 – 5 vetvičiek šalvie lekárskej (tá obyčajná vonia oveľa menej) a 4 väčšie trsy tymiánu. K niektorým pridávam aj 3 trsy šalvie a medovky. Kedysi som pridávala aj bielu šalviu, ale neprezimovala mi a zásoby, čo som mala, som minula na prvé tyčinky :-). Kto chce, v ezo obchodoch kúpi vydymovacie tyčinky iba z bielej šalvie, ale stoja okolo 25 eur.
Keď máte takúto tyčinku už vychnutú, trošku sa scvrkne a je ideálne špagát rozstrihnúť a nanovo ju zabaliť, aby z nej vysušené bylinky nevypadávali.
Aké byliny na čo slúžia?
Šalvia sa používa na očistu negatívnej energie, ihličie na čistenie, medovka a levanduľa na duchovnú očistu a upokojenie, mäta a rozmarín na ochranu.
Ako robiť očistu dymom a vonnými bylinami?
Už som vám vysvetlila, ako si môžete doma vydymovacie tyčinky urobiť. Treba si zodpovedať čo vlastne týmito tyčinkami môžete očisťovať, ako to robiť a ako často to robiť.
Čo môžem očisťovať?
Vydymovacími tyčinkami môžete očisťovať priestor kde bývate a to vonkajší aj vnútorný. Môžete očisťovať aj osoby alebo seba, ideálne ak by vás očistil niekto iný.
Ako vydymovať?
Vydymovacia tyčinka sa podpáli, chvíľku sa nechá horieť, aby sa rozhorela a potom sa sfúkne. Ona začne dymiť a práve ten dym je očistný.
Keď chcete očistiť dieťa alebo osobu, nech sa postaví alebo si sadne. Vy okolo nej chodíte s tou dymiacou tyčinkou, krúživými pohybmi a hovoríte, pokojne aj potichu: „Si očistená, tvoja energia je čistá, tvoj duch, tvoje telo aj tvoja aura sú očistené od všetkých negatívnych energií a chorôb.“ Pritom si predstavujete, ako ten dym naozaj všetko čistí a ich telíčko žiari čistým svetlom.
Rovnako je to aj s pozemkom alebo príbytkom. Treba pochodiť všetky izby a takisto si predstavovať, ako sa priestor čistí a prosiť archanjela Michaela, aby pomohol priestor očistiť. Rovnako si v prítomnom čase hovoríte mantry: „Tento dym očisťuje tento priestor od všetkých negatívnych energií. Náš dom/dvor/pozemok je plný lásky a svetla.“
Keď skončíte a vydymovacia tyčinka bude stále dymiť, môžete ju buď nechať vydymiť (položíte ju na nehorľavý povrch a necháte tak) alebo ju ponoríte do misky s pieskom a uhasíte. Takto uhasenú tyčinku môžete zase použiť.
Ako často mám vydymovať?
Povedala by som, že je dobré to robiť pravidelne, ale aj podľa potreby :-). Ak máte intenzívny pocit, že svoju domácnosť alebo dvor musíte očistiť, zo začiatku to môžete robiť raz za týždeň. Po mesiaci už stačí trebars raz za 2 – 3 mesiace. Ako to cítite, potom už len priestor udržujete čistý.
Dajú sa používať len na očisťovanie?
Nie, môžete ich použiť aj len pre peknú vôňu a relax :-). Ja to robím aj tak, že si ju zapálim vonku na terase a meditujem pri tom.
Tyčinky, ktoré robíme my majú aktuálne cca 35 – 38 cm a hrúbku 5 – 6 cm, čiže sú pomerne veľké. Dymia viac ako hodinu. Predtým sme robili aj menšie na kratšie vydymovania. Nezabudnite, kto by mal záujem, radi vyrobíme z našich zásob a posielame aj poštou. Viac info na našom FB nájdete tu.
Pozor – ak dymiacu tyčinku položíte na nehorľavý povrch, nezabudnite, že z nej padá aj popol. Treba si dať pozor aj na vietor, mohlo by sa stať, že keď dymí a zafúka vietor, zase sa rozhorí, preto ju nikdy nenechávajte bez dozoru a samotnú ani pri deťoch :-).
Monika