Mozgové frekvencie – ako vďaka nim programujeme naše deti?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, v akých frekvenciách funguje mozog vášho dieťaťa a aký to má na neho dopad? Priznám sa, že kedysi ani ja nie. Odkedy sa nám narodilo prvé dieťa, vedela som, že dieťa sa do veku siedmich rokov učí prevažne napodobňovaním svojho najbližšieho okolia.  (Deti napríklad často kričia, lebo to často počujú doma, alebo pľujú, lebo to vidia v škôlke :-)).

Preto sa naša rodičovská cesta začala uberať iným smerom, ako sme plánovali.  Zistili sme, že nato, aby sme dokázali byť napodobeniahodnými vzormi (znie to síce vzletne, ale je to asi najlepší výraz, aký som našla :-)) najskôr musíme zmeniť samých seba. Ako sa vraví, najväčší dar, ktorý môžete dať svojmu dieťaťu je vaša vlastná premena.

A tak sme sa najskôr my rodičia začali meniť.  Obaja, aj keď ja som to vnímala viac do hĺbky a duchovne. Pochopila som, že cesta k duši nášho dieťaťa, je vlastne cestou k sebe samému. Krásne ponaučenie, no pomerne náročné poznanie. Manžel to vnímal skôr z tej praktickej a logickej roviny – deti nás napodobňujú, ako sa budeme správať my, tak sa do života naprogramujú aj ony. Preto si napríklad začal dávať oveľa viac pozor na slová. Pochopil, že majú obrovskú silu. Na našej rodičovskej ceste sa neustále učíme, pretože je to nikdy nekončiaci jav. Dokonca zápisky z nej sme vydali aj knižke ako Láskavá cesta k detskej duši.

Spoznajme frekvencie detského mozgu

Prečo nás deti nenapodobňujú od narodenia? Prečo až neskôr? Alebo prečo nás vôbec napodobňujú?

Vedci (Laibow, 1999 a 2002 v knihe Quantitative EEG and Neurofeedback) zistili, že v závislosti od veku dieťaťa prevláda v jeho mozgu istá frekvencia (sleduje sa to elektroencefalogramom (EEG) teda elektrickým obrazom hlavy). Dospelí aj deti vykazujú varianty EEG, ktoré siahajú od nízkofrekvenčných delta vĺn až po vysokofrekvenčné beta vlny. U detí – v závislosti od vývojovej fázy, však určitá mozgová vlna prevláda. (Lipton, B. 2015)

Počas prvých dvoch rokov náš mozog pracuje na najnižšej frekvencii EEG, v delta vlnách (0,5 – 4 Hz). Je to akoby stav nevedomia. Dieťa ešte neobjavilo v tom čase svoje JA. Ja si začína hovoriť až okolo troch rokov (i keď dnes to je často už aj skôr). Delta vlny prevažujú v stave hlbokého spánku. Do cca dvoch rokov detský mozog teda funguje akoby v nejakom spánku, maximálne je napojené na matku. Vníma to ako základné spojenie, viac vecí nerieši. Práve preto by v tomto čase malo mať maximálnu lásku, ochranu a zažívať pocity bezpečia a nie separácie.

Všetko má svoje dôsledky, niekedy aj nebadaná maličkosť

Ak sa matka a dieťa do dvoch rokov oddelia, môže to mať ďalekosiahle dôsledky, ktoré sa prejavia až neskôr. Stačí len taká maličkosť – ak je dieťa často v skorom veku oddeľované od matky, môže sa cítiť ohrozené a tento pocit ho bude podvedome ovplyvňovať celý život. Čo to znamená? Môže mať tendenciu zostávať v práci, ktorá ho ubíja len preto, že tam zarobí dosť peňazí. Keby totiž nezarobil dosť peňazí, cítil by sa stále neisto a o ohrozený, cítil by, že jeho budúcnosť je ohrozená. Všetko so všetkým súvisí. A žiaľ, ak dôsledky svojho konania nevidíme  ihneď, máme tendenciu ich zľahčovať.

Viem, že kedysi deti dávali do týždenných jaslí a bolo to v poriadku – nemali poruchy správania, mali dobré známky v škole. Navonok to teda nebolo vnímané ako žiaden problém? Ale skúmal niekto, či tí dnes už dospelí nepodliehajú nedostatku sebalásky a prílišnej sebakritickosti alebo silnému pocitu ohrozenia?

Veď sa len na seba pozrime – sme závislí na vonkajších stimuloch, len málokto sa miluje taký, aký v skutočnosti je, ľahko podliehame stresu, zostávame v prácach, ktoré nás nebavia a vycuciavajú  len preto, aby sme zarobili dostatok peňazí, nevieme si ísť za svojimi snami, vonkajšok je pre nás dôležitejší ako vnútro, cítime sa neisto a ohrození pri najmenšej kríze. Korona nám stiahla klapky z očí. Ak by sme od skorého detstva boli seba-vedomé a lásky-plné bytosti, ktoré sa milujú, ktoré majú úžasný vzťah k sebe, k okoliu, k zemi, k žiadnej kríze by možno nikdy nedošlo.  Ale ako by sme mali? Odkiaľ by sme získali? Kde by sme sa to naučili, keď sme to nikde nevideli? Keby bolo keby…….ale nie je, ale chvalabohu každý problém je podnet k zmene.

Do 7 rokov funguje mozog dieťaťa ako v hypnóze

Vráťme sa k mozgovým frekvenciám. Dieťa rastie a po treťom roku sa EEG aktivita začína pohybovať na úrovni tétha (4 – 8 Hz). Čo je to za stav? Hypnoterapeuti znižujú mozgovú frekvenciu svojich pacientov na túto hladinu, pretože nízkofrekvenčné mozgové vlny ich uvádzajú do programovateľnejšieho stavu. Je to stav podobný hypnóze. Prestavte si, že dieťa je ako otvorený systém, do ktorého sa zapisuje to, čo vidí a prežíva. Na základe týchto zážitkov a podnetov sa v jeho podvedomí vytvárajú vzorce správania, ktoré potom (nevedomky) používa celý život.

Toto je vysvetlenie toho, prečo sa dieťa učí napodobňovaním. To, čo vidí aj žije. Deti vnímajú veci, o ktorých často nemáme ani potuchy. Ak sa mama správa povýšenecky k otcovi, dcéra si to všimne a podvedome to vníma. Možno si to neuvedomí logicky a nevie to pomenovať, ale je mozog si to uloží ako vzorec, ktorý potom ona používa v dospelosti. Nie je to náhoda, že v dospelosti často zisťujeme, že sa správame ako naši rodičia.

Ak v detstve počúvate, že ste hlúpe decko alebo že ste sa nemali narodiť, či že ste stále chorí, tak to beriete ako fakt, ktorý prijmete a stane sa to vaším životným nastavením.

Ako stárneme, začína sa prejavovať vyššia frekvencia mozgu – alfa vlny (8 – 12 Hz), v tom čase sme už výrazne menej programovateľní. Tento stav zodpovedá pokojnému vedomiu. Okolo veku 12 rokov sa začína prejavovať trvalo vyššia frekvencia beta vĺn (12 – 35 Hz) ako aktívne sústredené vedomie, ktoré máme napríklad pri čítaní knihy.

Tak kde je problém?

Celé to vyzerá pekne, ale v čom je teda problém? Ako hovorí epigenetik Bruce Lipton, až 95 % vzorcov máme naprogramovaných z raného detstva. Problém je v tom, že až 75 % z nich je negatívnych. A toto je fakt, ktorý nás ako rodičov motivoval k tomu zmeniť samých seba a vnímať rodičovstvo zrazu úplne inak – VEDOMEJŠIE.

Naše podvedomie je vlastne databázou uložených programov, ktoré tam naši rodičia (resp. ľudia z nášho najbližšieho okolia) vložili. Podvedomé vzorce chovania odpozerané z nášho blízkeho okolia v detstve sú akoby filtre, cez ktoré hodnotíme situácie, ľudí a pojmy, zážitky a skúsenosti, ktoré prežívame. Aký by ste chceli mať ten filter vy? Čierny alebo žiarivý filter lásky? Čo vy svojim deťom ukazujete? Ako v skutočnosti žijete?

Áno, mohli by sme ísť aj ďalej a tváriť sa, že sa nič nedeje. Kto nevie, aspoň ho nič netrápi. Ale vedomé rodičovstvo je o niečo úplne inom.

A čo ďalej? Máme nádej?

Príroda to vymyslela úžasne. Zapojenia v mozgu sú plastické a dajú sa meniť. Nie, nie je to jednoduché a chce to veľa práce. Čím skôr začneme, tým lepšie. Aj my dospelí môžeme svoje naprogramované vzorce ešte zmeniť, jednou z ciest je aj práca na sebe a meditovanie. Keď vďaka nemu objavíme cestu k vlastnej duši, k tomu, kto v skutočnosti sme a po čom túžime. Vtedy porozumieme tomu, že prebrané deštrukčné vzorce nám iba bránili žiť šťastne a spokojne.

Programovať deti môžeme nielen vlastným chovaním a odovzdávaním vzorcov, ale aj pri zaspávaní. Vtedy sa totiž deti nachádzajú v pokoji a tesne pred zaspaním ich myseľ prijíma podnety, ktoré jej sprostredkúvame a ukladá si ich hlboko do podvedomia. V našej knižke Uzdravujúce modlitbičky pre deti a rodičov sa dozviete, ako nato. Láskavé a krásne obrazy im môžete predkladať aj formou rozprávok alebo zábavnej hry. Pomôcť vám v tom môžu aj naše Kryštálové rozprávky či hra na podporu a rozvoj empatie Dúhovka.

Takže, ak máte vo svojom srdci pocit, že veľa vecí by ste zrazu robili inak, nič to. Vždy sa môžete rozhodnúť pre zmenu a ukázať tak svojím deťom, že aj toto je možné, krásne a oslobodzujúce.

Ak sa vám môj článok páčil, budem vďačná za jeho zdieľanie. Môžete si ho stiahnuť aj nahovorený ako PODCAST na TOMTO LINKU.

Ak sa chcete sa prihlásiť k odberu článkov, stačí si stiahnuť môj e-book zdarma 4 tajné tipy, ako na krik a hádky detí. Na email vám príde súhlas so spracovaním osobných údajov, ktorý potvrdíte a je to :-). Nasledujúci článok, na ktorý sa môžete tešiť je Na tehotenstve a pôrode záleží – Buďte vedomá mama. Nezabudnite, moje videá nájdete na Youtube na tomto linku. Ak sa vám páčia, môžete sa prihlásiť na ich odber, stačí kliknúť na červené tlačítko ODOBERAŤ.

Na Facebooku nás môžete sledovať ako Cesta k sebe a na Instagrame ako @zime_stastne.

Cez vlastné príbehy pomáham ľuďom objavovať cestu k vlastnej duši, aby mohli pochopiť jej poslanie a cieľ a vďaka tomu premeniť svoj život z pustatiny na slnečnú krajinu - na svoj ŽIVOT SNOV! Milujem prácu s liečivými kameňmi a tak som pre vás napísala eBook Čaro kameňov>>, ktorý vás naučí ako s nimi pracovať, liečiť sa, ochraňovať a meditovať. Po svojich skúsenostiach s vyhorením som napísala eBook Žiť šťastne sa dá naučiť>>, aby ste sa aj vy vedeli zo stavu smútku a odpojenia od vlastnej duše dostať. Svoje skúsenosti som spísala aj v tlačenej knihe Meditácia – cesta k sebe>>, ktorá rozpráva moju cestu k vlastnej duši a obsahuje viac ako 50 farebných obrázkov – mojich kresieb vízií, ktoré som v meditáciách zažívala. Keďže meditácia bolo pre mňa dôležitým nástrojom, vďaka ktorému som sa spájala s vlastnou dušou, pripravila som aj pre vás inšpiratívnu a praktickú príručku na meditovanie Meditácia - manuál začiatočníka>>. Naučí vás, ako si vytvoriť vhodný priestor na meditovanie, ako si pomôcť hudbou, kameňmi a vôňou, ako si vyčistiť myseľ a uzemniť sa, ako vizualizovať a mnoho ďalších vecí. Celý môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentáru. . Zásady spracovania osobných údajov