Zabúdame na to, že deti majú nárok správať sa detsky

Dnes bol bláznivý deň, začalo sa to návštevou u lekárky, kde obe deti revali, ako keby ich chcela zabiť a končilo to mojím osvietením na večernej hodine jógy. Naozaj plodný deň.

Ráno som chytila do rúk balíčky kariet, ktoré mám doma, išla som grafikovi poslať nejaké fotky, lebo som začala pracovať na kartách, ktoré vám pomôžu spojiť sa so svojím vnútrom. Cinkla mi do rúk karta o hodinách jógy. Milujem to 🙂 odkaz zhora a ja som vedela, že na dnešnej hodine zažijem nejaké zaujímavé pochopenie.

Doobeda sme išli s deťmi k lekárke. Teda len s mladším Šimim na ročnú prehliadku. Kde ho doktorka chcela len pomerať, popočúvať a odvážiť. Spustil u nej taký plač, ako keby ho rezali zaživa. Hanka mala sopeľ a keďže ho mala aj pred časom, tak som ju poprosila, či by jej spravila výter z nošteka. Tá malá vatová tyčinka však spustila u nej tiež taký rev, že bola ako zmyslov zbavená.

Bola som celá spotená a v duchu som si vravela, že končím. Toto snáď nie je pravda. Pritom sme boli s Hankou dohodnuté, že ona ako velkáčka bude Šimimu vzorom, ale akosi v tej sekunde na všetko zabudla.

Priznám sa, že ma to nahnevalo a vravím jej, že chce mať výsady veľkého dievčaťa, ale pritom keď je treba, správa sa ako malkáč. Nič nevravela. Samozrejme, že jej to doma pripomínal aj zvyšok rodiny, že také „veľké“ dievča, predsa musí vydržať, keď jej teta doktorka niečo robí, hlavne keď to nebolí.

Cez deň sme prečítali asi 5 rozprávok, vybavili kopu vecí. Stal sa zázrak a ja som sa večer naozaj dostala na tú hodinu jógy. Prečo zázrak? Pretože medzitým som sa z nej dvakrát odhlásila a dvakrát sa na ňu prihlásila :-).

Tí, čo chodievate na jógu viete, že na záver býva taká malá meditácia v pozícii mŕtvola :-). Ako som si ľahla, už som vedela, že teraz to príde. Zatvorila som oči. Objavila som sa na lúke pri nádhernom veľkom strome.

Zrazu sa tam objavila Hanka a ja som vedela, že tie moje, resp. naše očakávania, čo sme od nej mali boli totálny nezmysel. Pýtam sa jej prečo plakala u doktorky, teda doslova revala ako o dušu. A ona sa na mňa len pozerala, nič nevravela a ja som cítila, že jej srdce hovorí – potrebovala som plakať, lebo som sa bála, som predsa iba DIEŤA!

A vtedy mi to došlo. Je dieťa, prečo chcem mať z nej dospeláčku? Podľa našich očí už nemá mať nárok sa správať ako dieťa. Ale prečo? Že má takmer 4 roky? Je na tomto svete 4 rôčky a už chceme, aby bola vzorom, aby neplakala keď sa buchne, aby neplakala, keď sa bojí, aby rozprávala pekne, aby furt nechcela byť s mamou……. Koho je to chyba, že očakáva? Naša…..

A tak, keď som došla domov, už ma deti čakali v pyžamkách. Skočili sme do postele a ja som každého zobrala pod jedno rameno. Pomodlili sme sa a im sa začali zatvárať očká. Šimo za chvíľku zaspal ako polienko. Hany ešte stále pozerala, no videla som, že pomaličky sa dostáva do toho meditačného stavu tesne pred zaspatím.

A tak jej vravím: „Hanuška, my vás som Šimim prijímame takí, akí ste. Môžete plakať u doktorov, môžete sa hnevať, môžeš byť malé dieťa. Lebo aj keď budeš mať 4 roky, stále si dieťa. Máš nárok byť DIEŤA. Máš nárok sa báť, máš nárok plakať. My sme dospelí a dávno sme zabudli na to, aké je to byť dieťaťom. Chceme, aby ste sa správali ako dospelí. Ale to je naša chyba, nie vaša. 

Prepáč. Prijímame vás takí, akí ste. Milujeme vás takých, akí ste. Ľúbime vás keď plačete, keď sa hneváte. Vieš, aj my máme svoje chyby. Aj my mávame zlé dni. No od nás nikto nechce, aby sme boli dokonalí, tak ako od vás. Nikto od nás nechce, aby sme sa usmievali, keď sa nám chce plakať. Keď som mrzutá, cítia to všetci okolo mňa, tak prečo by ste vy mali mať stále dobrú náladu. Máte nárok plakať, máte nárok sa hnevať, máte nárok na to mať zlý deň či v noci nespať.“

Rozprávala som ešte ďalej, ale to už Hanka spala. Verím, že práve toto bol ideálny čas (pred zaspatím) kedy sa jej to vrylo do pamäti. Viac o našich rituáloch pred zaspávaním a dôležitosti týchto rituálov si môžete prečítať v našej knižke Uzdravujúce modlitbičky pre deti a rodičov. Naučí vás, ako môžete svoje deti pripraviť na spánok v pokoji a v láske, ako využívať moc, ktorá nám ako rodičom bola daná na to, aby sme ich pri uspávaní doslova liečili.

Áno, naozaj som dnes zažila na hodine jógy malé osvietenie. Docvaklo mi niečo, na čo som v zhone a závale povinností zase zabudla – že deti majú nárok správať sa detsky. Stále im rozprávame, aké by mali byť, ako by sa mali správať a uniká nám, aké v skutočnosti sú.

Ak chcete aj vy zažiť krásnu meditáciu s deťmi a podporiť vašu vzájomnú lásku, prečítajte si môj článok Meditácia a kameň na posilnenie lásky medzi rodičmi a deťmi. Dokáže robiť zázraky. Môžete zažiť nielen liečivú meditáciu, ktorú som pre vás nahrala, ale dozviete sa aj o liečivom kameni, ktorý vašu vzájomnú lásku podporí.

Cez vlastné príbehy pomáham ľuďom objavovať cestu k vlastnej duši, aby mohli pochopiť jej poslanie a cieľ a vďaka tomu premeniť svoj život z pustatiny na slnečnú krajinu - na svoj ŽIVOT SNOV! Milujem prácu s liečivými kameňmi a tak som pre vás napísala eBook Čaro kameňov>>, ktorý vás naučí ako s nimi pracovať, liečiť sa, ochraňovať a meditovať. Po svojich skúsenostiach s vyhorením som napísala eBook Žiť šťastne sa dá naučiť>>, aby ste sa aj vy vedeli zo stavu smútku a odpojenia od vlastnej duše dostať. Svoje skúsenosti som spísala aj v tlačenej knihe Meditácia – cesta k sebe>>, ktorá rozpráva moju cestu k vlastnej duši a obsahuje viac ako 50 farebných obrázkov – mojich kresieb vízií, ktoré som v meditáciách zažívala. Keďže meditácia bolo pre mňa dôležitým nástrojom, vďaka ktorému som sa spájala s vlastnou dušou, pripravila som aj pre vás inšpiratívnu a praktickú príručku na meditovanie Meditácia - manuál začiatočníka>>. Naučí vás, ako si vytvoriť vhodný priestor na meditovanie, ako si pomôcť hudbou, kameňmi a vôňou, ako si vyčistiť myseľ a uzemniť sa, ako vizualizovať a mnoho ďalších vecí. Celý môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentáru. . Zásady spracovania osobných údajov

  • eBook Zdarma – ZBAVTE SA SVOJICH STRACHOV!

    Stiahnite si môj eBook ZDARMA a naučte sa zbaviť strachu, ktorý vás ovláda a brzdí v tom, aby ste začali ŠŤASTNE ŽIŤ!

  • Uzdravte sa sami liečivými kameňmi
  • Stretneme sa na Facebooku
  • Najnovšie články
  • Kategórie