Netvor odpad, zachrániš svet!

Dobré heslo, že? V súvislosti s udržateľnosťou a ochranou Matky Zeme sa stále hovorí iba o recyklovaní a priznám sa preto, že doteraz som sa nijako extra nezamýšľala nad tým robiť menej odpadu. Naša rodina recyklovala celkom úspešne. No aj tak na Slovensku vraj skončí na skládkach 70 % odpadu a v susednom Rakúsku sú to iba 4 %. Neporovnateľné, že? Sme tak blízko a pritom sme si tak vzdialení…..

Odpadky sú všade

Nedávno sa mi dostala do rúk inšpirujúca kniha Bez odpadu a uvedomila som si, že recyklovanie naozaj problém s odpadom nevyrieši.

Verejnosť so síce tak prezentuje, ale zdanie klame. V oceánoch a moriach plávajú haldy plastového odpadu, zvieratám znepríjemňuje život. No plasty nie sú len ďaleko v moriach, sú vyhodené aj za našim domom, na našich poliach, okolo našich riek či v našich lesoch. Sú proste všade.

Odpad sa zakopáva do zeme, vyhadzuje do vesmíru, spaľuje sa ……. a vlastne v inej forme sa dostáva do nášho vzduchu a vody. Takže sa ho nezbavíme len sa k nám tíško vracia.

 

Recyklovanie rieši len časť problému

Prečo recyklovanie nevyrieši gro problému? Lebo len niektoré plasty sú recyklovateľné. Ak sa aj dajú recyklovať, tak len raz či dvakrát. Nie je to do nekonečna. Keď si teda v obchode kúpite plastovú igelitku, na ktorej je napísané veľkým, že je z recyklovaného odpadu je vysoká pravdepodobnosť, že ona sama už recyklovať nebude dať. Takže si na našej planéte pobudne ďalších zopár stovák rokov prinajmenšom prilepená na nejakom strome.

Ďalší dôvod prečo recyklovanie nevyrieši problém s odpadom je myslenie ľudí. Veľa z nich jednoducho na recyklovanie kašle. Keď sme sa my – bežná štvorčlenná rodina rozhodli lepšie recyklovať, zrazu sme namiesto jedného mechu plastov mesačne odovzdali dva. Samozrejme recyklujeme aj papier, kov, tetrapaky a sklo.

No dôležité je iné – prestať samotný odpad vytvárať. A tak sme sa rozhodli pre zmenu. Od júna začíname. Nie, nekladieme si také vysoké ciele, že by sme sa hneď stali domácnosťou absolútne bez odpadu. Ideme krok po kroku. Sme štvorčlenná rodina s bábätkom a hľadáme takú cestu, ktorá pomôže Matke Zemi a nás príliš nezaťaží. Nechceme si to znechutiť, ale začať lepšie ochraňovať Zem. Vystúpiť z komfortnej zóny a konečne začať robiť toho viac.

Tak sme sa rozhodli spraviť nasledujúce kroky:

1. Najskôr sme sa priblížili k minimalizmu a v domácnosti sme sa zbavili všetkých vecí, ktoré sme nepoužili viac ako 3 roky. Možno sa čudujete, ale bolo toho veľa – od sklenených mís, podnosov, mixérov, šiat, parfémov a podobne. Zredukovala som kuchyňu, obývačku, kúpeľnu. Prvotná očista domu bola veľmi dôležitá. Obišlo to akurát moje liečivé kamene a moju meditačnú miestnosť.

2. V rámci zbavovania sa vecí sme spravili poriadok aj v detskej izbe a hračky sme darovali deťom, ktoré sú zo znevýhodnených rodín. Po pol roku to spravíme zase, vždy sa niečo nájde.

3. Začali sme detailnejšie recyklovať. Ešte viac som si dávala pozor na plasty a papier a začala som ich recyklovať precíznejšie.

4. Začala som recyklovať aj biologický odpad. Predtým sme šupy zo zeleniny, zbytky jedla (to bolo u nás minimum, jedlo na 95 % vždy dojeme, nevyhadzujeme ho) a podobne hádzali do smetí. Teraz ho dávame do kompostu vonku za domom. Biologický odpad vraj tvorí až štvrtinu odpadu priemernej domácnosti. To je celkom dosť, že?

5. Suché pečivo nosíme ovečkám do škôlky a ak sa podarí, nosíme aj zajacom šupky zo zeleniny.

6. Začala som variť domáci smotanový jogurt. Nie je to náročné, naraz ho spravím viac a chutí famózne. Ročne minieme okolo 300 kelímkov, takže verím, že tým spravím Matke Zemi dobrú službu. Recept naň je tu.

7. Nepoužívame aviváž, no do prania pridávam trošku octu, aby bolo prádlo mäkké a práčka chránená pred vodným kameňom.

8. Zbavila som sa väčšiny plastových vecí okrem zopár plastových misiek.

9. Minerálky v plastových fľašiach kupujeme len sem-tam pre návštevu. Vlastne aj na bežný deň, aj oslavy robíme iba nápoj z čistej vody, nakrájaného citrónu a byliniek, ktoré sme si vypestovali na našej záhrade.

Moje ciele

Mám ich viacero v tejto oblasti a verím, že sa postupne k nim dopracujeme :-). Sú minimálne tieto tri:

  1. Chcem začať kupovať čapované ekodrogériu. Najbližší obchod máme v Nitre, tak snáď sa mi to podarí.
  2. Na pranie chcem vyskúšať mydlové orechy, no zatiaľ som si z nich objednala iba gél na pranie.
  3. Na umývanie chcem začať používať vodu s vonnými olejmi z Tierra verde.

 

Mám aj čierne body

Áno, ani my nie sme dokonalí a niektoré veci jednoducho nedávame…..

Napríklad:

  • Používame jednorazové plienky. Síce sme začali používať ekoplienky z DM, no akosi ich väčšie čísla po čase stiahli z predaja, tak sme sa vrátili k starým.
  • Hanka má zopár odporných plastových fľašiek s sosákmi, ktorých sa nechce zbaviť.
  • Niektorí nadšenci si robia svoju bezobalovú drogériu a dokonca aj svoj papier, ale na to teraz nemám časový potenciál.
  • A viete čo je najhoršie? Chodím do obchodu trochu chaoticky a v poslednom čase sa mi stalo, že som si zabudla zobrať plátenú tašku. Chápete to? Burcujem celú rodinu vytvárať menej odpadu a asi trikrát po sebe som si musela kúpiť igelitku :-). Nie je to síce dráma, ale moja deravá hlava sa nezaprie.

TIP

Z knižky Bez odpadu mám dobrý tip na univerzálny čistiaci prostriedok na záchod, kuchyňu a kúpeľňu – zarobíte si do rozprašovača ¼ hrnčeka octu a 1 hrnček vody. Jasné, zničí to vodný kameň a usadeniny zo všetkého.

Po prvých zmenách sme na tom tak, že za dva týždne sme vrátane plienok naplnili polovicu 250 l smetiaka. To je celkom dobré, že 🙂

A čo vy milí priatelia? Máte nejaké dobré tipy ako nevytvárať odpad a čo naozaj potrebné si môžeme doma bez veľkej prácnosti vyrobiť sami?

Monika

PS: V rámci úspory času sme vyskúšali dmonline. Bývame v malej dedinke ďalej od mesta, tak sme si chceli ušetriť čas. Objednali sme si asi 10 ks výrobkov. Keď som otvorila veľkú krabicu, uvidela som, že každý výrobok bol zabalený zvlášť v bublinkovej fólii a medzi nimi (napriek tomu, že tam nebolo nič rozbitné) bolo kopu plastových nafukovacích vankúšikov. Halda plastu ako hrom. A tak sa naše nakupovanie cez internet aj skončilo 🙁

Foto: vlastný archív, canva.com

Cez vlastné príbehy pomáham ľuďom objavovať cestu k vlastnej duši, aby mohli pochopiť jej poslanie a cieľ a vďaka tomu premeniť svoj život z pustatiny na slnečnú krajinu - na svoj ŽIVOT SNOV! Milujem prácu s liečivými kameňmi a tak som pre vás napísala eBook Čaro kameňov>>, ktorý vás naučí ako s nimi pracovať, liečiť sa, ochraňovať a meditovať. Po svojich skúsenostiach s vyhorením som napísala eBook Žiť šťastne sa dá naučiť>>, aby ste sa aj vy vedeli zo stavu smútku a odpojenia od vlastnej duše dostať. Svoje skúsenosti som spísala aj v tlačenej knihe Meditácia – cesta k sebe>>, ktorá rozpráva moju cestu k vlastnej duši a obsahuje viac ako 50 farebných obrázkov – mojich kresieb vízií, ktoré som v meditáciách zažívala. Keďže meditácia bolo pre mňa dôležitým nástrojom, vďaka ktorému som sa spájala s vlastnou dušou, pripravila som aj pre vás inšpiratívnu a praktickú príručku na meditovanie Meditácia - manuál začiatočníka>>. Naučí vás, ako si vytvoriť vhodný priestor na meditovanie, ako si pomôcť hudbou, kameňmi a vôňou, ako si vyčistiť myseľ a uzemniť sa, ako vizualizovať a mnoho ďalších vecí. Celý môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre
  1. Petra píše:

    Ahoj Monika, pekny clanok. My uz sa tiez nejaky cas snazime zit viac ekologicky, to zn. platené tašky na nákupy. Ak zabudnem, v obchode vzdy najdem nejaku kartonovu skatulu a nakup ukladam do nej, snazime sa obmedzit aj nakup do plastovych sackov napr. ovocie,zeleninu. Daju sa usit zo starych zaclon take vrecka, ludia sice pozeraju, ale nech, mozno sa niekto tiez inspiruje, a videla som aj v DM maju vrecka z takej sietoviny. Drogeriu kupujeme capovanu, v Nitre mame uz 3 take obchody :-). Kozmetiku kupujem napr. v Soaphoria, maju v sklenych nadobach a po pouziti mozes nadobu vratit a daju este zlavu na nakup za to a su uzasne a cisto prirodne. Vodu v plastovych flasiach nekupujeme uz cca 9 rokov, naozaj iba vynimocne pre navstevy. Mame doma filter na vodu (reverznu osmozu). Vyskusala som pranie v mydlovych orechoch ale nebola som spokojna, viac sa mi osvedcila vyroba vlastneho pracieho gelu – t.j. marseilske mydlo a krystalicka soda, navody su na nete a miesto avivaze ocot s vonnymi silicami. No teraz som objavila v capovanej drogerke jeden gel, vraj ekologicky a ten tak uzasne vonia :-). Flase na pitie detom do skoly sklenene lifefactory alebo equa flase. Desiatovy box vyrobeny z cukrovej trstiny a rastlinnych skrobov… Uz ma viac nenapada, tak len tolko k mojim tipom. Tak prajem krasne dni bez odpadu 🙂

    Petra

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentáru. . Zásady spracovania osobných údajov