Liečivá strava alebo ako na vedomé stravovanie

Posledné mesiace riešime stravu dosť intenzívne a stále viac sa mi ukazuje, že sme to, čo jeme. Áno, aj my sme vyrastali na mäse, párkoch, saláme a sladkostiach. U mňa ten problém nebol ani tak v mäse a rôznych polotovaroch, ale v sladkostiach. Milujem sladké, cukor a od malička som sa nimi rada kŕmila. Najviac sa moja závislosť zväčšila asi na vysokej škole, kde som dokázala niekedy aj celý deň jesť len sladkosti. Preto ňou začnem v mojom článku a postupne sa dotknem všetkých aspektov vedomého a nášho stravovania :-). Vlastne budem písať o mojej ceste za vedomým stravovaním, o ceste, ktorá lieči.

Niekoho sladké napudí, iného uspáva

Niektorí ho volajú biely jed či biela smrť a ja dobre viem prečo. Možno si časť z vás bude myslieť, že keď hovoríme o závislosti a o cukre, preháňam. Ale verte mi, nie je to tak. Áno, je to povolená legálna droga. Ak máte chvíľu času, mrknite na film The sugar. Ja vám, ale poviem môj príbeh.

Keď som školu skončila a začali sme s manželom spolu bývať, pamätám si jeden zážitok. Dlhší čas som raňajkovala isté zdravé cereálie, ktoré evokujú, že človek sa po nich stane fit. Doma sme sa naraňajkovali a potom ma manžel, vtedy ešte priateľ zaviezol autom do práce a potom šiel on do svojej. Asi po dvoch týždňoch takýchto raňajok sa mi začali diať také veci, že som vždy počas tejto rannej cesty autom (okolo 8.00) zaspala. Nechápala som, ako je to možné. Bola som strašne unavená a spala by som doslova za každým rohom. Samozrejme, že tieto cereálie neboli jedinou sladkosťou, ktorú som cez deň zjedla, ale pravidelnou.

Asi dva mesiace som bádala po rôznych príčinách a potom som si povedala, že vysadím tie cereálie. A po pár dňoch ranné zaspávanie a celodenná únava zmizli. Keď som sa pozerala na druhú stranu krabice z obalu cereálií, bolo jasné, že je to iba mix všelijakých surovín a kopa cukru. Odvtedy som začala viac študovať, čo vlastne jeme. Napríklad také Granko má asi 70 g cukru na 100 g výrobku. Je to vlastne len cukor zafarbený nahnedo.

Za všetko môže naozaj cukor?

Ale nič to nezmenilo na tom, že som sladkosti milovala. Trochu som upravila stravu a zlepšilo sa to. Ale pracovala som na plný úväzok a učila na troch vysokých školách. Stres bol, kopa práce, ale ja som to doslova milovala :-). Dnes sa nad tým smejem, ale bola to zaujímavá skúsenosť. Takže sladkosti nemohli chýbať, keď bolo toľko práce, ktorú bolo treba zvládnuť. Stačilo 2 – 4 za deň. Časom prišla zase únava, svrbenie očí a časté zápaly močových ciest. V podstate mi nič extra žiaden lekár nenašiel, ale ja som sa cítila veľmi nekonformne. A dnes už to chápem – veľa cukru, bieleho pečiva a kvasinky sú premnožené jednou ranou. To môže spôsobovať časté zápaly močových ciest a rezanie očí.

Od tých časov sa u nás naozaj veľa zmenilo. Hlavne asi ja a moja cesta, na ktorú som sa vydala. Cesta k sebe samej, ktorá mi priniesla veľa nových vecí. Okrem toho sa nám narodili deti a ja som len v skrytej duši tajne dúfala, že sa mi ich podarí ušetriť pred sladkosťami. Bol to boj a stále je to boj. Ale viete čo? Ja už nechcem bojovať. Pochopila som, že musím samu seba naladiť na energiu nebojovania – ale zdravého a vedomého stravovania.

Počas prvého tehotenstva mi v krvi objavili vysoké protilátky na štítnu žľazu, ktoré doktor okomentoval ako autoimunitnú poruchu. Počas druhého tehotenstva sa to zhoršilo, okrem vysokých protilátok pribudla aj hodnota TSH nad limit. Viac o tom sa dočítate v tomto článku. Dostala sa mi do rúk úžasná kniha od Anthonyho Williama Štítna žľaza a Medicínske médium. Anthony je medicínske médium a píše o tom, ako za autoimunitnými poruchami a to nie iba štítnej žľazy, ale aj celiakie a pod. môže vírus EBV, ktorý má 99 % ľudí v tele. Vírus spí, ale ak jeme napr. pri zažívaní stresových situácií veľa cukru a bieleho pečiva tak sa zobudí a vyčíňa. Práve tieto dve potraviny ho doslova kŕmia. A viete čo je liekom naň? Strava 🙂 🙂 Tak som začala piť šťavu zo stopkového zeleru a viete čo? Zmizli mi šedivé vlasy. No, ale jeho pitie mi znížilo tlak, čo sa aj udáva, takže som s tým prestala. Každopádne je to úžasný liek na vyčistenie tela a pečene.

Pitie zelerovej šťavy totiž obnovuje kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku vďaka čomu sa potrava riadne strávi a toxíny sa nedostávajú do čriev a cez ne do tela.

Ach, moja pečeň a zanesený organizmus

Už po pití šťavy zo stopkového zeleru (ideálne, ak by ste ju pili z bio zeler, čo je u nás dosť ťažko zohnať) sa mi na ruke urobilo zopár hnedých škvŕn. Chvíľu ma iritovali a potom som si na ne zvykla. Potom sme v rodinnej firme zažívali dosť hektické obdobie a ja som zase spadla do starých koľají aj s mojou stravou.

Liek na psoriázu

A zrazu, jedného dňa sa na mojom kolene urobil suchý fliačik. Potom sa začal šúpať a zväčšovať. Potom sa mi z neho začali odlupovať kúsky kože. No a potom sa zväčšil asi na priemer tenisovej loptičky. A potom, keď už som bola zúfalá som išla kožnej. Neznášam chodiť doktorom a chodím tam naozaj zriedkavo. No hneď som sa jej posťažovala aj s tými hnedými fľakmi na rukách. Na tie mi povedala, že je to alergia, keď som sa dotkla zeleru, tak na mojej ruke zanechal škrvny (zabudla som, ako sa to presne volá). Prišlo mi to trochu divné.

Potom pozrela na koleno a vraví: „Hmmm, to je psoriáza. No, dám vám kortikoidy – masť, ale keďže dojčíte, dávajte si ju len keby ste niekam išli, aby vám to zmizlo. Ale to už budete mať do konca života.“ Tak vám poviem, že ako som tam sedela som skoro z nôh spadla. Nato mi doktorka s úsmevom vraví, že môžem byť šťastná, že to mám len na takej malej časti tela. Znechutená som odišla.

Tak som začala hľadať. Mám doma skvelú knižku bylinkárky Márie Treben Zdravie z Božej lekárne a ona píše, že psoriáza vzniká iba zanesením organizmu, keď dobre nefunguje pečeň. Píše, aké byliny treba užívať – dokonca kúpite u nás aj čaj na psoriázu. Vtedy mi to celé doplo. Ja mám celý čas zanesený organizmus – po tých bludoch, čo som roky jedla pod vplyvom nevedomia a stresu. Aj tie hnedé fľaky, boli signálom, že pečeň nefunguje dobre.

Žalúdok a trávenie som však zelerovou šťavou nemohla obnoviť lebo mi znižovala veľmi tlak. Ale videla som ľudí s obrovskými ekzémami, ktorí ju pili a ekzémy im zmizli. Čo jednoznačne potvrdzuje fakt, že keď vám nepracuje dobre pečeň, nedokáže filtrovať toxíny, odchádzajú z tela inak – napr. cez kožu a teda vzniká psoriáza alebo ekzém.

Doktorka mi povedala, že to mám na celý život. A ja som sa rozhodla, že nie. Vtedy som cukor ešte nestopla, ale výrazne eliminovala, rovnako aj biele pečivo. Začala som jesť probiotiká (také, čo prežijú cestu žalúdkom :-)), pridala som ranné bylinkové smoothies (nájdete v príspevkoch u mňa na IG zime_stastne), veľa zeleniny a ovocia a hlavne – som začala byť viac bdelá a vedomá a pracovať na odstránení stresu v mojej hlave. Vrátila som sa k meditovaniu a uzdravovaniu samej seba, čo som samozrejme pri 2 deťoch a rodinnej firme akosi zanedbala. Ak aj vy chcete začať meditovať, viac sa dočítate tu. Čo som ešte pridala bola bunková soľ Nat sulph.

Bunkové soli sa tvoria v tele a keď nám nesprávnou stravou začnú chýbať, môžu sa prejavovať rôznymi spôsobmi. Práve Nat sulph je na detoxikáciu pečene. Vyhýbam sa liekom, ale všetky znaky mi jasne vraveli, že za všetkým je stres a nevedomosť, ktoré ma vháňajú do toho, že sa napchávam cukrom a stravou, ktorá prekysľuje môj organizmus. A ja z toho potom musím hľadať cestu von.

A to všetko spôsobilo, že po pár týždňoch som sa raz ráno zobudila a moje koleno bolo ako nové. Fakt. Teraz, keď to píšem mi to príde ako zázrak, ale diéta alebo strava je liek na psoriázu. A viete čo? Vždy, keď som v obrovskom strese a zase sa tá strava a psychická pohoda zhoršia, zase sa to objaví. Ale mne už stačí, že len vidím na kolene malý fliačik a to je kontrolka, ktorá mi začne blikať, že som sa zase vychýlila z rovnováhy. Vtedy sa zastavím a vrátim a ono to zase zmizne.

Slnečná alergia a ekzém

Zanesený organizmus a toxíny môžu vystreliť ako psoriáza alebo ekzém. Dokonca som sa v knihách o bunkových soliach dočítala, že ekzém nie je choroba, ani slnečná dermatitída (keď sa vyhádžete zo slnka) neexistuje. Alergia na slnko bol môj problém v dospievaní, na čo mi kožná povedala, že sa mám kúpať v dlhých tričkách. Všetko sú len toxíny, ktoré vychádzajú na povrch cez kožu, lebo pečeň nefunguje dobre, organizmus je zaťažený toxínmi a nevie ich inak vylúčiť. Takže liekom na slnečnú alergiu a ekzém je zase to isté – zbaviť telo toxínov, ťažkých kovov.

Moja cesta k vedomému stravovaniu

A toto bola v skratke moja cesta k vedomému stravovaniu. Cesta, na ktorej som sa musela zastaviť a stať sa bdelou a všímavou. Neuveriteľne ma to obohatilo a primalo k tomu, že neexistujú choroby ako také: všetko tkvie v sile našej psychiky. Snažím sa o tom hovoriť nahlas a rozoberať to aj s našimi deťmi.

Veľmi túžim si spraviť pôst a celkový detox organizmu – zbaviť sa toxínov, ťažkých kovov. Ale Šimi stále pije mliečko a na detox pri kojení sú dosť rozporuplné názory. Snažím sa to zatiaľ riešiť psychicky – meditovaním, pokojom, iným náhľadom na život, sebaliečením a bylinkami, bylinkovými smoothies – žihľava, púpava, a všetko zelené, no a samozrejme inou stravou. Ako sa teda momentálne stravujeme?

Deti a strava

Deti a strava je kapitola sama o sebe. Nechcela som im dávať ovocné kašičky a sladké. Na začiatku to bol boj. Viac sa dočítate o tom v našej knižke Láskavá cesta k detskej duši. Hany nejedla sladké (okrem domácich koláčov) do troch rokov. Napriek tomu sladké, ako každé dieťa miluje. Ja som ale pochopila, že nemôžem jej zakazovať jesť veci, ktoré jem ja. A práve preto som v počas veľkonočného pôstu 2020 prestala jesť cukor. Ako som písala, bolo to pre mňa neuveriteľne ťažké a stále som sa tešila na to, kedy to skončí. No, keď to skončilo, som pochopila, že musím prestať navždy. Inak to nemá zmysel. A tak som aj prestala. Keď pečieme, do koláčov dávame banány namiesto cukru. Do kaše zase med, keď vychladne.

Nechcem od našich detí, aby nejedli sladké a ja by som sa tým tajne napchávala. To som skúsila a nefungovalo to. Ale teraz je to iné. Nie, že by ho nechceli, ale vidia, že ja ho nejem naozaj a veľa sa o tom rozprávame.

Naše nové raňajky

Podľa ayurvédy by raňajky mali byť teplé a preto sú kaše ideálne. Zahrnuli sme do jedálnička kaše – Existuje skvelá knižka Naše hustý kaše, kde je veľa receptov, resp. obmien základných kaší. Navyše sa dobre po nich kaká 🙂 :-).

Takže u nás vedú 2 kaše – ovsená. Skvelý recept nájdete na Kitchenette.cz. Hľadajte ovsennú kašu. Je prudko jednoduchá. Na vrch dávam lesné ovocie – do malej mištičky nasypem zrazené lesné ovocie, trochu vody. Nechám to zovrieť a rozmixujem. Milujeme to 🙂

Druhá skvelá kaša je pšenová. Uvarím pšeno, dám tam trochu mlieka, aby bola redšia. Nechám ju vychladnúť a pridám trochu medu (med vždy dávajte len do vlažného jedla, aby sa nezničili jeho cenné látky) a nastrúhaný kokos. Potom kašu posypem slnečnicovými semienkami, nakrájaným banánom a mandľovými lupienkami.

Na raňajky milujeme aj banánové lievance. Receptík mám od mojej priateľky Aďky, ktorá má skvelý blog Láskouvarene.sk.

Nikdy som nechcela kaše variť, z toho dôvodu, že sa varili. Neznášala som zabíjať čas trávením pri sporáku, ale teraz mi to príde inak – zmenila som uhol pohľadu. Vďaka jedlu moju rodinu liečim 🙂 a preto som začala variť úplne inak.

Manžel, mäso a strava

Môj muž je mäsožrút. A ja zase moc mäso nemusím. Robí fyzicky náročnú robotu, takže stále vraví, že mäso potrebuje, lebo je hneď hladný. Ako nájsť kompromis? Najprv som mu začala na raňajky podsúvať kaše 🙂 :-). Zo začiatku pri tom krútil očami, dnes si kaše pýta. Teším sa tej zmene.

Má kŕčové žily a kruhy pod očami. Vysvetlila som mu, že má nedostatok vápnika, jeho telo ho nevie spracovať a vylúči ho. Deje sa to pri prekyslení organizmu. Ani sa pri tej jeho strave nečudujem. Vravím mu, že musí začať jesť menej mäsa, viac zeleniny, kaše, vylúčiť cukor. Pridali sme na večeru pohánku. Orestujem zeleninu – šampióny, špargľu a cuketu na cibuľke, osolím a pridám pohánku. Je to fakt skvelé.

Zase krútil očami, ale ide na to. A tak jeme mäsa menej a menej. Keď si dáme, tak nejaké fajnové. Bola by som rada, keby tie zvieratká umierali v pokoji. Tá energia, ktorá je okolo masového zabíjania zvierať sa mi nepáči. Aj to je dôvod, prečo ho moc nemusím.

Prečo nie sme vegáni?

Napriek tomu nie sme vegáni. A viete prečo? Keď vidím, koľko prídavných látok je v produktoch, ktoré sú ako náhrady masla, mlieka, smotany, nátierky pre vegánov. Nepríde mi to ako zdravá cesta. Zdravá by bola tá cesta, keby sme si dali mlieko z našej kravy alebo mäsko so zvieraťa, ktoré zomrie v pokoji a my ho spracujeme s úctou a láskou. Ale beriem to tak, že to chce čas, aby sme sa k tomu dopracovali.

Pijete dosť?

Ak áno, čoho??? Sladené nápoje sme vždy pili len minimálne. No dnes pijeme len vodu s citrónom, bylinkami (mätou, medovkou, kamilkami) a uhorkou. Vody nikdy nie je dosť 🙂 a pohrávam sa s myšlienkou kvalitného filtru na vodu, čo robí reverznú osmózu. Naše telo tvorí v 70 % voda a preto verím, že pitím kvalitnej vody môžeme dosiahnuť zázraky. A to, čo nám dnes tečie z kohútika – neviem, či je taká kvalitná tekutina. Kvalitu vody si môžete zlepšiť liečivými kryštálmi ako je napr. šungit a môžete si doma vyrobiť aj krištáľovú vodičku. Viac v mojom článku o vode. Skvelé kamienky môžete kúpiť v obchode anjelskekamene.sk.

Snažíme sa aspoň liter – 1,5 litra vody vypiť denne. V lete viac a v zime sa pýta menej, preto musíme piť vedomejšie. Ja napríklad nedostatok vody hneď cítim na koži – že je suchšia a rovnako aj na výraznejšom pote.

Čo dnes nejeme?

Z našej stravy sme vyhodili napríklad bujóny. Odkedy sa narodili deti, vôbec ich nepoužívame a vďaka tomu sa naše chute dosť zmenili. Inšpirujem sa ayurvédskou kuchyňou, používam kurkumu, garam masalu a pod. Teraz mi zrazu strava, ktorú varia druhí príde moc prekorenená a slaná 🙂

Minimalizujeme biele pečivo. Babka nám pekáva kváskový chlieb a strane dobrú vianočku (áno, tá je biela). Kedysi sa jedla múka tmavá – špaldová, z dvojzrnnej pšenice a pod. Neskôr sa začala pšenica šúpať a biela múka bola drahšia, vzácnejšia a tak si ju mohli dovoliť len bohatí. Koláče z nej boli nadýchané a chutné. Paradoxne však bola horšia pre zdravie. Neskôr sa stala dostupnou pre všetkých a tak sme tmavé pečivo zamenili za biele :-).

Aké sú moje dnešné zásady pri vedomom stravovaní?

  • V prvom rade som zmenila postoj k vareniu ako takému a varím s láskou (aspoň zvyčajne).
  • Varím v 90 % z čerstvej zeleniny (kedysi som varila z mrazenej).
  • Varíme dlhé vývary z kostí a mäsa.
  • Nezahusťujem múkou.
  • Polievky zo zeleniny zase varím kratučko, len, aby zeleninka zmäkla, nech sa varí čím kratšie.
  • Pri kupovaných výrobkoch sa snažím, aby mali max. 3 zložky.
  • Sledujem a čítam oveľa viac a kopu zložiek už poznám
  • Snažíme sa veľa pestovať v našej záhradke alebo brať zeleninku a ovocie od lokálnych pestovateľov. Pozor, niektorí záhradkári hnoja a striekajú. My hľadáme takých, čo nestriekajú a nehnoja, lebo potom si to rovno môžem kúpiť v obchode.
  • Koláče alebo kaše sladím banánom alebo medom. Nepoužívame iné náhrady cukru, lebo je to stále sladidlo – rôzne sirupy a pod.
  • Zmrzlinu robím len tak, že zmrazené lesné ovocie nechám trošku rozpustiť, pridám šľahačkovú smotanu a rozmixujem to. Potom pridám trošku medu. Ak máte ovocie čerstvé trošku ho zamrazte.
  • Bielu ryžu zamieňame za iné prílohy – bulgur, kuskus, hnedú ryžu.
  • Všade dávame bylinky z našej bylinkovej špirály – do vody (vrátane mäty, nakrájanej uhorky a citróny) a zdobíme nimi aj jedlá aj koláče. Nechtík a kamliky majú úžasné kvietky 🙂

Maximálne 3 suroviny

Keď kupujem výrobok, snažím sa, aby nemal viac ako 3 zložky. Pamätám si na jeden nemecký dokument, kde novinárka chutnala skvelé sušienky. Chemik potravinár pozrel na zloženie a ukázal jej všetky ingrediencie – 90 % z nich boli prášky rôznych farieb. Všetko zmiešali podľa návodu, dali to upiecť a boli z toho skvelé sušienky :-). A práve preto sa hotové výrobky snažíme nekupovať. Jednoducho sme im dali červenú a keď chceme, radšej si vyrobíme alebo napečieme. O éčkach sa tu rozpisovať nebudem.

Čo nás ešte máta?

Áno, ešte stále to u nás nie je top. Milujeme kečup – aj keď domáci, sem-tam si dáme párky ale pozerám aspoň na podiel mäsa. Rovnako aj pri šunke beriem viac ako 90 %.

Osobne mi dosť vadia žuvačky, ktoré má Hany rada, pretože obsahujú aspartam, sorbitol, oxid titaničitý (dokonca aj kvázi zdravé žuvačky Xilytol). Preto sa ich snažím eliminovať.

Chcem sa v budúcnosti zbaviť aj kávy a nahradiť ju zeleným čajom :-).

Striedmosť je dôležitá

Veľmi túžim zažiť pôst, vyskúšam, keď dokojím. Dnes sa snažíme žiť striedmejšie – nekupujem pochutinky na večerné vyjedanie – chipsy a pod. Áno, nekupujem. Keď nekúpim, nejeme. Maximálne rôzne druhy orechov natural. Snažím sa jesť 3 krát za deň. Nedojedám po deťoch a nevyžieram medzi tým, lebo som zistila, že veľa malých porcií robí zle žalúdku. Zakaždým sa musí naštartovať na trávenie a potom to nestrávi poriadne a nafukuje z toho. Pri 3 jedlách denne nič také nemám. Verím, že sa dá žiť aj z prány 🙂 a verím, že si to raz vyskúšam :-).

A rada by som vyskúšala raw food, ale žijem v malej dedinke. Buď si spravím výlet do mesta na dobrý raw koláčik bez cukru alebo si doma požujem zelený špenát. Tak som dnes žula ten špenát ….a pozor na kašicku :-).

Zopár slov na záver

Blížim sa ku koncu. Vidíte, aká je moja cesta? Rovnaká ako tá duchovná. Vôbec nie je jednoduchá, je kľukatá, ale pre mňa doslova čarovná a obohacujúca :-). Keď som bola kedysi chorá, prišlo mi jednoduchšie dať si tabletku. Zmena stravy bolo niečo komplikované a pre mňa zložité. Hľadala som jednoduchšiu cestu. Ale zistila som, že nie je 🙂

Strava naozaj dokáže byť jed, ale dokáže byť aj obrovským liekom. A ako som písala, veľkú úlohu tu zohráva psychika, naše naladenie, či myslíme v zdraví alebo sme zahalení energiou hnevu. Ako žijeme naše životy? Všetko so všetkým súvisí – psychika, sila mysle, stres, meditácia, choroby, strava, toxíny, dostatok vody, prekyslenie……a naša sila a chcenie žiť inak.

Kedysi som sa snažili druhých presviedčať, bojovať a to bolo veľmi vyčerpávajúce. Dnes sa snažím žiť v energii zdravia. Neviem, či mi rozumiete, ale byť na to naladená :-).  Každý má svoju cestu, a ak sa mi niečo nepáči len poviem NIE, ďakujem, to nejeme.

Ako hovorí Jarda Dušek, žijme v JEDNODUCHOSTI – v jednoduchosti fyzickej – jednoduchá a striedma strava, ale aj JEDNO-duchosti psychickej. Napojme sa na JEDNOTU, naučme sa zase ŽIŤ ŠŤASTNE. Nebojte sa, všetci to vieme, len sme to na chvíľu zabudli. Ak sa k nej chcete vrátiť, meditovanie je skvelým prostriedkom, vyskúšajte si to :-). Relax, ktorý lieči a pomáha nám byť viac napojenými na seba.

Verím, že týmto postojom s strave budeme liečiť nielen seba, ale v konečnom dôsledku aj Matku Zem. Lebo budeme zdravší, naše vibrácie budú vyššie, nebudeme podporovať potravinársky priemysel a výrobu kopy zbytočných výrobkov, ktoré nás len zvádzajú z cesty.

Amen 🙂 🙂 🙂

Viem, že ten článok je dlhý, ale verím, že vám pomôže na vašej ceste ku zdraviu :-). Preto vytrvajte a čítajte a píšte :-). Ak mám dobrý recept alebo tip, zverejňujem ich na našom IG zime_stastne alebo na FB Cesta k sebe. Nájdete nás aj na Youtube.

Cez vlastné príbehy pomáham ľuďom objavovať cestu k vlastnej duši, aby mohli pochopiť jej poslanie a cieľ a vďaka tomu premeniť svoj život z pustatiny na slnečnú krajinu - na svoj ŽIVOT SNOV! Milujem prácu s liečivými kameňmi a tak som pre vás napísala eBook Čaro kameňov>>, ktorý vás naučí ako s nimi pracovať, liečiť sa, ochraňovať a meditovať. Po svojich skúsenostiach s vyhorením som napísala eBook Žiť šťastne sa dá naučiť>>, aby ste sa aj vy vedeli zo stavu smútku a odpojenia od vlastnej duše dostať. Svoje skúsenosti som spísala aj v tlačenej knihe Meditácia – cesta k sebe>>, ktorá rozpráva moju cestu k vlastnej duši a obsahuje viac ako 50 farebných obrázkov – mojich kresieb vízií, ktoré som v meditáciách zažívala. Keďže meditácia bolo pre mňa dôležitým nástrojom, vďaka ktorému som sa spájala s vlastnou dušou, pripravila som aj pre vás inšpiratívnu a praktickú príručku na meditovanie Meditácia - manuál začiatočníka>>. Naučí vás, ako si vytvoriť vhodný priestor na meditovanie, ako si pomôcť hudbou, kameňmi a vôňou, ako si vyčistiť myseľ a uzemniť sa, ako vizualizovať a mnoho ďalších vecí. Celý môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentáru. . Zásady spracovania osobných údajov